Honours Board

Senior Team HonoursYouth Team Honours

(RYAN 1st TEAM)

Ilford/District Div 4 Runners up 94/95 (Beaumont)
Ilford & District Spartak Cup Winners 95/96
Ilford/ District Supplementary Cup Winners 95/96
Ilford & District Div 3 Runners up 95/96
Hale End Tournament Runners-Up 96/97
Ilford & District Div 1 Runners up 96/97
Essex County Junior Cup Winners 98/99
Ilford & District Premier Div Winners 98/99
Romford Charity Cup Winners (Div 1) 98/99
East Ham Memorial Cup Winners 98/99
E.B.H. Premier Cup Finalists 99/00
Romford Charity Cup Finalists (Div 2) 01/02
Ilford & District Fenton Cup Finalists 02/03
Ilford & District League Cup Finalists 02/03
East Ham Memorial Cup Finalists 06/07
Ryan FC Tournament Winners 09/10

(RYAN 2nd TEAM)

Ilford & District St Marys Cup Finalists 97/98
Ilford & District Div 3 Winners 00/01
Ilford & District St Marys Cup Winners 00/01
Romford Charity Cup Winners (Div 4) 00/01
Ilford & District Div 2 Runners up 01/02
Essex Intermediate Reserve Div 2 winners 03/04
Ryan FC Tournament Winners 08/09
Ilford & District Div 1 Winners 11/12
Ilford & District League Cup Winners 11/12
Essex Alliance Division 2 League Winners 16/17

(RYAN 3rd TEAM)

Ilford/District Div 2 Winners 02/03
Ilford & District St Marys Cup Winners 02/03
Romford Charity Cup Winners (Div 4) 02/03
S.E.I.C. Premier Div winners 03/04
S.E.I.C. Senior Div Runners up 04/05
S.E.I.C. Liberty of Havering Cup Winners 04/05
S.E.I.C. League Cup Finalists 04/05
Ryan FC Pre-Season Tournament Winners 08/09
The ESCO Memorial Cup Winners 08/09

(RYAN 4th TEAM)

Ilford & District Premier Div Winners 03/04
Ilford & District League Cup Winners 03/04
Ilford & District Fenton Cup Finalists 03/04
Ilford & District Division 3 Runners-Up 2007/08

(RYAN VETS)

Essex Veterans League Division 3 Winners 08/09
Ryan FC Tournament Winners 08/09
Ryan FC Tournament Runners-Up 09/10
Ryan FC Tournament Runners-Up 10/11

(RYAN SUNDAY)

Jet Centre Cup Winners 05/06
Supplementry Cup Winners 05/06

Under 6's

Buckhurst Hill 5-a-side Winners 06/07
Ryan FC XMAS Cup Winners (Ryan Red) 16/17

Under 7's

ELE Open 5-side Winners 04/05
Woodford Youth Tournament Winners 06/07
Young Guns Competition Winners 06/07
Ilford Colts Tournament Winners 06/07
Potters Bar Tournament Runners-Up 08/09
Elite 48 Tournament Winners 08/09
Broxbourne Borough Tournament Winners 08/09
Cuffley Tournament Winners 09/10
Rural Friendly Fair Play Winners 09/10
Selsy Fair Play Winners 10/11
Interwood Tournament Winners 11/12
Ryan FC XMAS Cup Winners (Ryan Red) 15/16
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 15/16
Ryan FC XMAS Cup Winners (Ryan Red) 16/17
Echo Festival Cup Winners (Ryan Red) 16/17

Under 8's

Barn Sports Competition Winners 03/04
ELE League Cup Winners 04/05
ELE League Winners 04/05
Ridgeway Rovers Competition Winners 04/05
Puma 2000 Competition Winners 05/06
Ryan FC Tournament Finalists 06/07
Buckhurst Hill Tournament Runners-Up 2006/07
ELE League Cup Winners 07/08
Rural Friendly Fair Play Award 07/08
Buckhurst Hill Tournament Runners-Up 07/08
Boca Tournament Winners 08/09
ELE Tournament Winners 08/09
Elite 48 Tournament Winners 08/09
West Ham Tournament Finalists 08/09
Ryan FC ‘Team of the Tournament’ 09/10
Brimsdown Rovers Tournament Winners 09/10
LTD Tournament Winners 09/10
Elite 48 Tournament Winners 09/10
UPR Tournament Winners 10/11
C 4 F Tournament Winners 10/11
Everyone's a Winner Tournament Winners 10/11
UPR Tournament Winners 10/11
Interwood Tournament Runners-Up (Ryan Red) 11/12
Redbridge FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 16/17
Redbridge Utd Summer Tournament Winners (Ryan Red) 16/17

Under 9's

Barn Sports Competition Winners 03/04
ELE Open 5-side Winners 03/04
Puma 2000 6-side Winners 03/04
ELE League Runners up 03/04
Field Rangers Competition Runners up 03/04
Puma 2000 Competition Winners 05/06
Edmonton Rangers Competition Winners 05/06
ELE League Winners 07/08
ELE League Cup Runners-Up 07/08
Ryan FC Tournament Runners-Up 07/08
Rural Friendly Fair Play Award 08/09
Brimsdown Rovers Tournament Runners-Up 08/09
Echo League Premier League Winners (Ryan Red) 09/10
ELE League Runners-Up (Ryan Blue) 09/10
Puma Tournament Winners (Ryan Red) 09/10
Ryan FC Tournament Winners 10/11
UPR Tournament Winners 10/11
Super Premier League Winners (Ryan Sat Red) 11/12
Rural Friendly Div 1 League Winners (Ryan Sat Blue) 11/12
Echo Premier League Winners (Ryan Red) 11/12
Rural Friendly Cup Winners (Ryan Red) 11/12
FC Unity Tournament Winners (Ryan Red) 11/12
Ryan FC Summer Tournament Runners-Up (Ryan Red) 11/12
Interwood Tournament Winners (Ryan Red) 11/12
FC Unity Tournament Runners-Up (Ryan Blue) 11/12
Ultra Tournament Winners (Ryan Red) 11/12
Mad About Football Tournament Winners (Ryan Blue) 11/12
Echo League A Div Winners 12/13
Sat RED Camber Sands Tour Winners 12/13 
Sat RED Ryan FC Summer Tournament Winners 12/13
Sat RED Cuffley Tournament Finalists 12/13
Ryan FC XMAS Cup Winners (Ryan Red) 15/16
Barkingside Summer Tournament Winners (Ryan Red) 15/16
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 15/16
Echo Festival Cup Winners (Ryan Blue) 15/16
Mid Herts Festival Cup Winners (Ryan Saturday) 15/16
Ryan FC XMAS Cup Runners Up (Ryan Red) 16/17

Under 10's

Rural Friendly Super Premier Runners up 04/05
Rural Friendly Cup Runners up 04/05
ELE Open 5-side Runners up 04/05
ELE League Runners up 04/05
Ryan F.C. Competition Winners 04/05
Leyton Orient Competition Runners up 04/05
Puma 2000 Competition Winners 04/05
Puma 2000 Competition Winners 05/06
(BLUE) Waltham Forest Cup Winner 06/07
Puma 2000 Competition Winners 07/08
Puma 2000 Tournament Finalists 08/09
ELE League Winners 09/10
Ryan FC Summer Tournament Runners-Up 09/10
Enfield Rangers Tournament Runners-Up 09/10
LONDON CUP WINNERS 10/11
Ryan FC Tournament Winners 10/11
Hastings Tour Winners 10/11
ELE Summer 5's Winners 10/11
Cheshunt League Premier Winners 10/11
Redbridge Utd Tournament Winners Ryan (whites) 10/11
Ashingdon Youth Tournament Winners 10/11
2-Touch Tournament Winners 10/11
Newbury Forest Winners 10/11 (Ryan White)
UPR Finalists 10/11 (Ryan White)
Echo League Premier Winners 12/13 
Echo League Premier Cup Winners 12/13 
Sat RED Rural Friendly Super Premier League Winners 12/13 
Sat RED Rural Friendly League Cup Winners 12/13
Sat RED London Cup Finalists 12/13 
RED Essex Cup Futsul Finalists 12/13 
RED Tottenham Hotspur Summer Tournament Winners 12/13 
BLUE Tottenham Hotspur Summer Tournament Finalists 12/13
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 14/15
Ryan FC XMAS Cup Winners (Ryan Red) 16/17
Mid Herts Festival Cup Winners (Ryan Saturday) 16/17

Under 11's

Rural Friendly Super Premier League Winners 05/06
Rural Friendly League Cup Winners 05/06
Waltham Forest League Winners 05/06
Kym Mycock Cup Winners 05/06
Walter Perry (under 12's) Runners Up 05/06
Ryan FC Summer Tournament Winners 05/06
Puma 2000 Competition Runners Up 05/06
Rural Friendly Premier Division Winners 08/09
Echo League Division E Winners 08/09
East Thurrock Tournament Winners 08/09
Tigers Tournament Winners 08/09
Puma Tournament Runners Up 09/10
9v9 League Cup Winners (Ryan Red) 11/12
9v9 Division 1 Winners (Ryan Red) 11/12
FC Unity Tournament Winners (Ryan Red) 11/12
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 11/12
Brimsdown Rovers Tournament Winners (Ryan Blue 11/12)
Enfield Town Tournament Runners-Up (Ryan Blue) (Under 12's) 11/12
Echo League Div 2 Winners (Ryan White) 11/12
Colebrook Royals Tournament Runners-Up (Ryan White) 11/12
Edmonton Rangers Tournament Winners (Ryan Blue) 11/12
Petts Wood Tournament Runnders-Up (Ryan Blue) 11/12
ELE League Winners (Ryan Blue) 11/12 Mad About Football Winners (Ryan Red) 11/12 Essex Cup Summer Tournament Winners 12/13
Echo League A Cup Runners Up 12/13
Essex Cup Summer Tournament Finalists 12/13
Camber Sands  Summer Tournament Winners 12/13
Camber Sands Summer Tournament Finalists 12/13
Colebrook Tournament Winners 12/13
London Cup Winners (Sat Red) 13/14
Rural Friendly Super Premier League Winners (Sat Red) 13/14
Rural Friendly League Cup Winners (Sat Red) 13/14
Enfield Town Tournament Cup Winners (Sat Red) 13/14 St Cleres Summer Tournament Runners-Up (Sat Blue) 13/14
Echo League Premier Division Winners (Sun Red) 13/14
EMH Tournament Winners (Sun Red) 13/14
Mid Herts League Cup Winners (Ryan Green) 15/16
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Green) 15/16

Under 12's

Cheshunt League Premier Division Runners-Up 06/07
Cheshunt League Cup Winners 06/07
Academy 1 Tournament Winners 07/08
Echo ‘D’ Divisional Cup Winners (Ryan Blue) 09/10
Tigers Tournament Winners 09/10
Cuffley Tournament Winners 10/11
Newbury Forest Tournament Winners 10/11
Newbury Forest Runners-Up 10/11
Cheshunt League Div 2 Runners Up (Ryan Blue) 11/12
Echo League Premier Cup Winners 12/13
Echo League Plate Winners 12/13
London Cup Finalists 12/13
Petts Wood Tournament Winners 12/13
GIRLS Essex Girls League Runners Up 12/13
Echo League 'A' Division Winners (Ryan Red) 13/14
Camber Sands Tournament Winners (Ryan Red) 13/14
Bailey Academy Tournament Winners (Ryan Red) 13/14
West Ham Community Cup Winners (Ryan Red) 13/14
EMH Tournament Winners (Ryan Red) 13/14
Echo Premier League Runners-Up (Ryan Red) 14/15
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Red) 14/15
London Cup u12s Winners (Ryan Sat Red) 14/15
Enfield Town Tournament Runners-Up (Ryan Sat Red) 14/15
Echo League B and C Cup Winners (Ryan White)15/16
Echo League B  League Winners (Ryan White)15/16
Echo League C League Winners (Ryan Green) 15-16
Tigers Tournament Winners (Ryan Red) 15-16
Ryan FC Summer Tournament Runners Up (Ryan Green) 16/17
LONDON Cup Finalists (Ryan Green) 16/17

Under 13's

Hatfield Open Winners 04/05
Puma 2000 Tournament Runners-Up 2006/07
Cheshunt League Premier Division Winners 07/08
Cheshunt League Cup Winners 07/08
Buckhurst Hill Tournament Runners-Up 07/08
Puma 2000 Tournament Finalists 08/09
Ryan FC Tournament Runners-Up 10/11
Brimsdown Rovers Tournament Runners-Up 10/11
Colebrook Royals Tournament Runners-Up 10/11
EJA Challenge Cup Finalists 10/11
EJA Patrons Cup winners 10/11
Cheshunt League Cup Winners 11/12
Canvey Island Tournament Finalists 11/12
Echo League B Cup Winners 12/13
Echo League B Div Runners Up 12/13
Ryan FC Summer Tournament Winners 12/13
Echo League Premier Division Winners (Ryan Red) 13/14
Echo League Cup Runners-Up (Ryan Red) 13/14
Eastern Junior Alliance Patron Cup Winners (Ryan Blue) 13/14
Hornchurch FC Summer Tournament Runners-Up (Ryan Blue) 13/14
Rap Aid Tournament  Winners (Ryan Red) 15/16
Sussex Cup Winners (Ryan Blue) 16/17
Echo League A Winners (Ryan White) 16/17
EJA London London Section Winners 15/16
EJA League Winners 15/16

Under 14's

Carpenters Youth Runners-up 05/06
Ryan FC Tournament Winners 07/08
Puma 2000 Competition Winners 07/08
Ryan FC Pre-Season Tournament Winners 08/09
Potters Bar Tournament Winners 08/09
West Essex & Herts League Runners-Up (Ryan Red) 09/10
Elite 48 Tournament Winners (Ryan Red) 09/10
Clacton on Tour Winners (Ryan Red) 09/10
Great Yarmouth on Tour Winners (Ryan White) 09/10
Potters Bar United Tournament Winners (Ryan Red) 09/10
Brimsdown Rovers Tournament Winners 09/10
Bengio Tigers Tournament Runners-Up 09/10
Treasurers Cup Runners Up (Ryan Red) 11/12
Dagenham Park Rangers Tournament Runners-Up (Ryan Red) 11/12
Ryan FC Summer Tournament Runners-Up
Echo League A Runners Up 12/13
Ryan FC Summer Tournament Finalists 12/13
Cuffley FC Summer Tournament Finalists 12/13
St Cleres Summer Tournament Runners-Up (Ryan Red) 13/14
Cheshunt Youth League Division 1 Winners (Ryan Blue) 13/14
LONDON CUP Winners (Ryan Blue) 14/15
EJA Herts Section Winners (Ryan Blue) 14/15
EJA League Winners (Ryan Blue) 14/15
Ryan FC Summer Tournament Winners (Ryan Blue) 14/15
EJA London League Runners Up (Ryan Red) 15/16
EJA London League Winners (Ryan Red) 16/17

Under 15's

Ryan FC Tournament Winners 08/09
Echo League Cup Finalists 'C' Division 08/09
Puma 2000 Tournament Winners 08/09
Cuffley Tournament Winners 09/10
Ryan FC Tournament Winners 09/10
Ryan FC Tournament Runners-Up 09/10
Brimsdown Rovers Tournament Winners 09/10
Puma Tournament Winners (Ryan Red) 09/10
Puma Tournament Runners Up 09/10
Ryan FC Tournament Winners 10/11
NATIONAL CHAMPIONS Winners 15/16
LONDON CUP Winners 15/16
EJA London London Section Winners 15/16
EJA League Winners 15/16
EJA League Cup Winners 15/16

Under 16's

Cheshunt League Division 1 Runners-Up 06/07
Ryan FC Tournament Runners-Up 08/09
Ryan FC Tournament Winners 09/10
Puma Tournament Runners Up 09/10
Fords Champions League Tournament Winners 10/11
London Cup Winners 12/13
Eastern Junior Alliance League (London Section Winners) 12/13 
Ingilby Cup Runners Up 12/13
Ryan FC Summer Tournament Finalists 12/13
London Cup Winners 13/14
Harry Barker Cup Winners 15/16
Echo Premier League Winners 15/16
LONDON Cup Winners (Ryan Red) 16/17

Under 17's

London Cup Winners 11/12
Coleman Cup Winners 11/12
Ryan FC Tournament Runners-Up (Seniors) 11/12
Ryan FC Tournament Winners 11/12
Ryan FC Tournament Runners-Up 11/12
London Cup Winners 13/14
LONDON CUP Winners 15/16
EJA London London Section Winners 15/16

Under 18's

Puma 2000 Competition Runners-Up 05/06
Ryan FC Tournament Runners-Up 07/08
Eastern Junior Alliance League (London Section Winners) 12/13
London Cup Finalists 12/13
Ryan FC Summer Tournament Winners  12/13
Peter Coote Cup Winners 15/16
Echo Premier League Winners 15/16
Peter Coote Cup Winners (Ryan Red) 16/17
Echo League Premier Runners Up (Ryan Red) 16/17

Under 21's

Essex Olympian League, U21 Division Winners 13/14
Denny King Memorial Cup Final Winners 13/14
Belfry Tournament Runners-Cup 13/14
Denny King Runners Up 14/15
EOFL Denny King Finalists 15/16
ESSEX JUNIOR TROPHY Finalists 15/16

Girls

Under 10's Essex Girls League Runners-Up 10/11
Under 13's London Cup Winners 12/13